Senetle ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Senetle ev alırken nelere dikkat edilmeli? Ev sahibi olmak herkesin hayali ancak konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2’leri aşması vatandaşı oldukça yüksek faiz maliyetleriyle karşı karşıya bıraktı. Faiz yükü artınca vatandaşın ev alma hayalini ertelemesi konut üreticilerini alternatif yollara yöneltti.

Bunlardan en çok tercih edileni firmaların bankaları devre dışı bırakıp kendi bünyelerinde daha düşük faiz oranlarıya da sıfır faizle senetle yaptığı satışlar oldu. Senetli satışlar ev almak isteyenleri yüksek faiz maliyetinden kurtarsa da mağdur olmamak için bazı önemli tedbirleri almanız gerekiyor.

FİRMA GÜVENİLİR Mİ?

Senetle ev alırken en çok dikkat etmeniz gereken konu firmanın güvenilirliği olmalı. Son dönemde inşaat sektöründe bazı firmaların mali sorunlar yaşadığı biliniyor. Senetle ev almak cazip gelse de güvenilir olmayan bir firmadan ev alırsanız inşaatın bitmeme riskiyle de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle firmanın daha önce teslim ettiği projeleri herhangi bir teslim sorunu yaşayıp yaşamadığını şantiyelerinde inşaat ilerleme durumunu bizzat kendiniz yerinde inceleyin.

SENETLER ALACAKLININ ADINA OLMALI

Senetle ev alırken dikkate dilmesi gereken konulardan biri de senetlerin nama yazılı olarak her taksit için ayrı düzenlenmiş olması. Başka bir deyişle bu senetlerin alacaklının adına yazılması ve ciro edilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Böylece ev alanların senetleri başkalarına devredilemiyor. Bu şekilde senetleri devralan 3’üncü kişilerle muhatap olmanıza gerek kalmıyor.

UZMANINDAN UYARILAR

Gayrimenkul Hukuku Demeği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz senetle satıştaki hukuki sorunlara karşı şu uyarıları yaptı:

“Senetler bir protokole tabi ve teminat senedi olarak verilmemişse müteahhit bunları müşteri senedi haline getirip cirolayarak piyasada kullanabiliyor. Bu durumda senet arkasındaki hukuki ilişkiden bağımsız olduğu için müteahhit evi bitiremezse senedi elinde bulunduran 3’üncü kişiler sizden bu bedeli tahsil edebilir.

Senetle satış konusunda Tüketici Kanunu’nda mevcut satışın garanti edilmesi bizzat müteahhit tarafından yapılmak zorunda. Bu durumda müteahhit tüketiciye hem garanti veremiyor(bina tamamlama sigortası teminat mektubu hak ediş veya bağlı kredi) hem de satış bedelini garanti altına alabilmek için kendisi teminat olarak senetleri alıyor.

Müteahhit firma tapuyu senetlerin ödemesinin sonuna bırakırsa ve bu arada bina tamamlanamazsa tüketici mülkiyet hakkını yani tapusunu talep edemez. Müteahhit eğer senetleri kendi ukdesinde tutuyorsa bu durumda senetler için tedbir kararı çıkartılarak ödeme tedbiren durdurulabilir. Ancak senetler 3’üncü kişiye ciro ettirildiyse tüketici ödeme yükümlülüğü altına girebilir.”